Gelişim Geriliği Nedir?

Gelişim geriliği, her ailenin endişe duyduğu bir durumdur. Çevresel faktörler gelişim geriliği oluşumuna neden olabilmektedir. Çocuklar kritik dönemlerde gerektiği şekilde bakım görmezse gelişimsel aksaklıklar meydana gelmektedir. Çevresel faktörler harici biyolojik nedenlerden kaynaklı olarak da gelişim geriliğiyle karşı karşıya kalınabilmektedir. Ebeveynler; gelişim geriliği nedir? Gelişim geriliği tedavisi nasıl yapılmaktadır? Gelişim geriliği özel eğitim merkezlerindeki eğitimlergibi birçok konuyu merak etmekteler. Ebeveynlerin ihtiyaç duyacakları bilgileri bir araya getirdik. İşte detaylar. 

Gelişim Geriliği Nedenleri

Anne karnından itibaren gelişme gösteren çocuklar süreçleri sorunsuz bir şekilde atlatamadıkları durumlarda bazı kalıcı izlere maruz kalırlar. Gelişim geriliği de bunlardan biridir. Anne karnından itibaren her şeyden etkilenmekte ve hissetmekte olan çocukların sağlıklı olabilmeleri için annelerin alkol, sigara ve benzeri maddeler kullanmamaları gerekmektedir. Annenin sağlığına dikkat etmemesi çocukların olması gerektiğinden daha kısa boylu ve daha zayıf olmasına yol açabilmektedir. Çocukların gelişim geriliği yaşamasının nedeni büyüme hormonunun gerekenden az veya hiç salgılanamamasından kaynaklanmaktadır. 

Gelişim geriliği nedenlerinden biri de ilgisizliktir. Çocuklar dönemlerine uygun eğitsel oyunlarla gelişim göstermektedirler. İlgisiz kalan ve hiç iletişim kurma fırsatı bulamayan çocuklar yaşıtlarından daha geç gelişim gösterecektir. Aileler bu durumu ne kadar erken fark ederse tedaviler de o oranda başarı gösterecektir. Gelişim geriliği özel eğitim merkezlerinde uzmanların yönlendirmeleriyle sürdürülmektedir. Helik ve Tino Özel Gelişim merkezinde bütüncül değerledirmeden sonra Özel Eğitim uzmanları ve Ergoterapistlerin oluşturdukları programlarla yolun bireysel destek eğitimi ile bu durumu ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Oldukça hassas olan bu durumda ailelerin bilinçlendirilmesi de önemli hususlar arasındadır.

Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır? 

Gelişim geriliğinin anlaşılmasının birçok yolu vardır. Fiziksel veya ruhsal özelliklere dikkat ederek çocuğunuzun durumuyla alakalı fikir sahibi olabilirsiniz. Gelişim geriliğini anlamanın yollarından biri boyunun uzamasıdır. Çocuğun senenin başından sonuna kadar ortalama 5 – 6 santimetre uzaması gerektiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre çocuklar gerekenden az uzama gösteriyorsa doktora başvurmakta fayda var. Gelişim geriliğini anlamak için aşağıdaki belirtilere de dikkat etmeniz yararlı olacaktır. 

Gelişim Geriliği Belirtileri

Doğum anından itibaren çocukların gelişim süreçlerinde gözlenmesi gereken çoğu davranış bellidir. Çocukların dönemlerine uygun davranışları sergilememesi ebeveynlerin endişe duymasına sebep olmaktadır. Gelişim geriliği belirtilerine dikkat edilmesi durumunda çocuklar erken bir şekilde tedaviye başlatılabilecektir. Bu da en az şekilde etkilenmeleri konusunda fazlasıyla önemlidir. Gelişim geriliği belirtileri arasında:

  • Yaşıtlarından daha geç konuşmaya başlar. Konuşma becerisini zor kazanır.
  • Küçük ve büyük motor becerilerine sahip değildir. Yürüme, kalkma gibi çoğu davranışı zorlanarak yaptığı gözlenmektedir. 
  • Legoları birleştirme konusunda başarılı değillerdir. 
  • Aşırı saldırgan tavırlar sergilerler.
  • Arkadaş edinmek konusunda isteksiz davranışlarda bulunurlar.
  • Sosyalleşme ve bu alanda kendilerini rahat hissedemezler.
  • Bir çok şeye ağlayarak tepki veriri ya da ağlayarak yaptırma istekleri vardır.