2 Yaş Sendromu Nedir?

Leave a comment

Çocuklar gelişim dönemlerinde farklı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Her gelişim döneminin kendine özel gelişim aşamaları bulunmaktadır. Kritik bir dönem olan bebeklik döneminin de meydana gelen bazı özel durumlar bulunmaktadır. 2 yaşına gelen bebekler ilk çocukluk dönemine henüz geçmemiş oluyorlar. Bu süreçte yaşadıkları bunalım 2 yaş sendromu olarak bilinmektedir. Diğer bir ifade ile Terrible two olarak da bilinmektedir. Peki, 2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu yaşayan anneler neler yapmalıdır? Tüm detayları sizler için derledik. 

Tamamen gelişim döneminin getirdiği bir durum olan bu sendrom 1.5 – 3 yaşları arasında yaşanmaktadır. Çocuklar yürüme, konuşma gibi yetiler kazanmaya başladıkça fizyolojik değişimlere ayak uydurmaya çalışırlar.  Bu yeteneklere sahip olmaya başladıkça kendi bireyselliğinin farkına varmaya başlayan çocuk anne ile olan bağlarını azaltmaya çalışır ve anneden uzaklaşma eğilimi göstermeye başlar. Ben merkezciliğin başlangıcını yaşadığı bu dönemde sadece kendisini önemli görmektedir. Sadece kendisinin doğru düşündüğünü sanarak çevresine bir şeyleri kanıtlama çabasından kendini alıkoyamaz. Aslında çevremizdeki bu yaşlardaki çocuğun insanlara karşı soğuk durması, kendisini sevdirmemesi, sık sık öfkelenmesi ve her şeye olumsuz cevap vermesinin sebebi tamamen bu sendromdur. 

2 yaş sendromu belirtileri arasında ağlama krizleri, öfke nöbetleri, çocuğun kendini yere atması, nesneleri fırlatması gibi birçok davranış yer almaktadır. Çocuk bu dönemde tamamen bencil bir tavır takınır ve asla dediğinden vazgeçmez geri adım atmaz. 

2 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Ailelerin endişe duyduğu ve bizim çocuk neden böyle sitem ettiği bu durum tamamen biyolojik ve yaşanması gereken bir süreçtir. 2 yaş sendromu ne kadar sürer sorusu da merak edilen başka bir konudur. Sendrom genel olarak 3 ile 3.5 yaşlarında bitmektedir. Tabi bu durum çocuktan çocuğa farklılık göstererek yaşanmaktadır. Bazı çocuklar bu dönemi daha normal atlatırken bazıları çok daha zorlu geçirebilmektedir. Ancak en geç 4 yaşında tamamen ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Bu sanıldığı gibi çocuğun karakterinden veya huyundan kaynaklanan bir durum değildir. Geçici ve doğru yönetildiği durumda kalıcı izler bırakmayacak bir süreçtir.

2 Yaş Sendromunda Nasıl Davranılmalı?

2 yaş sendromu yaşayan anneler nasıl davranmaları gerektiği konusunda oldukça kararsız. Bu dönemde hem aile bireyleri hem de bebek zor zamanlar yaşamaktadır. Bu süreçte aileler kontrollü ve bilinçli bir şekilde süreci yönetmelidirler. Bebekler bu dönemde kendilerini ispat etmeye ve kanıtlamaya çalışmaktadırlar. Tüm bunları yaparken de fazlasıyla inatçı tavır sergilemeler dikkat çekmektedir. Bu tarz davranışlar aileler tarafından şımarıklık ve mızmızlanmak olarak algılanmaktadır. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Çocukların sadece kapris yaptıklarını düşünerek önemsiz bir sorun olarak değerlendirmek ileriki süreçleri zora sokabileceği için ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Ailelerin yapması gereken çocukların bu davranışlarına öfkeli tepki vermeyerek onların üzerine gitmemek olacaktır. Aksi takdirde çocuk daha çok inatçı tavır sergileyerek ailesine karşı daha büyük tepkiler göstermeye devam edecektir. 

Özetlemek gerekirse bu dönemde çocukların geçici bir süreçten geçtiğini kabul etmek gerekmektedir. Bunun bilincinde olarak çocuğun üzerine gitmeden onun hislerini açığa çıkarmasına fırsat verilmeli. Onu dinlemelisiniz ve onun düşüncelerine önem vermelisiniz. Otoriter yaklaşımlar bu dönemi atlatmanıza yardımcı olmak yerine daha çok zorlanmanıza neden olacaktır. Sakinliğinizi koruyarak durumu kontrol altında tutmaya orta yol bulmaya çalışmalısınız. Yapmanızda fayda sağlayacak en etkili yol ise dikkatini dağıtarak öfkesini başka duyguya çevirmek olacaktır. Onun ilgisini farklı şeylerle çekmeye çalışın ve ortamdaki gerilimi azaltmaya yönelik aktivitelerde bulunun. Bu aranızdaki ilişkiyi normal düzeye getirme konusunda etkili olacaktır. Uzun cümleler yerine kısa ve net cümleler kurmayı tercih edin ve onunla iletişim kurarken oyun oynarken onun hizasına eğilmeyi tercih edin. 

Emre Güzel

Özel Eğitim Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir